1osoba kształcąca się na studiach wyższych , tj. studiach pierwszego stopnia, drugiego stopnia, bądź jednolitych studiach magisterskich, prowadzonych przez uczelnię uprawnioną do ich prowadzenia (Ustawa z dn. 27.07.2005 r. Prawo o Szkolnictwie Wyższym)
2osoby w okresie 12 miesięcy od daty ukończenia studiów wyższych, tj. od dnia określonego w dyplomie ukończenia studiów wyższych
3uczestnik studiów doktoranckich
4specjalista z określonej dziedziny nauki pracujący na stanowisku naukowym lub naukowo-dydaktycznym na uczelni, w jednostce naukowej, instytucie badawczym
5Osoba pozostająca bez zatrudnienia (osoba w wieku 15–64 lata, niezatrudniona, niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w co najmniej połowie wymiaru czasu pracy), która jednocześnie nie zalicza się do kategorii bezrobotni. Osoba, która zawiesiła działalność gospodarczą (ale jej nie wyrejestrowała) funkcjonuje jako podmiot gospodarczy i w związku z powyższym nie może być traktowana jako osoba nieaktywna zawodowo.
6Firma typu spin-off - nowe przedsiębiorstwo, które zostało założone przez co najmniej jednego pracownika instytucji naukowej lub badawczej albo studenta bądź absolwenta Uczelni w celu komercjalizacji innowacyjnych pomysłów (wiedzy) lub technologii. Przedsiębiorstwo spin-off jest zwykle niezależne osobowo i kapitałowo od swojej Uczelni jednak często z nią współpracuje na zasadach rynkowych. Firma typu spin-out - nowe przedsiębiorstwo, które zostało założone przez co najmniej jednego pracownika instytucji naukowej lub badawczej albo studenta bądź absolwenta Uczelni oraz Uczelnię lub jednostkę organizacyjną Uczelni powołaną do komercjalizacji dóbr intelektualnych Uczelni w celu komercjalizacji innowacyjnych pomysłów (wiedzy) lub technologii. Przedsiębiorstwo spin-out jest zwykle powiązane osobowo i kapitałowo z Uczelnią, co w konsekwencji oznacza bliską współpracę obu stron.